17 stycznia 1920 Leszno odzyskało niepodległość. Po 127 latach zaborów wróciło do granic wolnej Polski.
Niepodległość przyniósł Lesznu traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. Na mocy tego dokumentu Polska miała się powiększyć o obszary min. Leszna, Rawicza i Zbąszynia. Niemcy traktat podpisały, ale na jego wejście w życie trzeba było czekać do 10 stycznia 1920 roku.
W sobotę, 17 stycznia 1920 roku rano na Rynku odbyła się ostatnia niemiecka defilada, po czym żołnierze wyszli z miasta idąc w kierunku Wschowy i Zaborowa. O godz. 10:30 na Rynek wjechał pierwszy patrol ułanów Armii Wielkopolskiej. Potem pojawiły się kolejne oddziały. Wkroczyły do centrum miasta dzisiejszymi ulicami Niepodległości i Wolności.
W południe rozległ się z wieży ratusza hejnał z fragmentami “Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty” Marii Konopnickiej.
W niedzielę, 18 stycznia 1920 r., do Leszna przybyli generał Józef Dowbor – Muśnicki, wojewoda poznański dr Witold Celichowski, przedstawiciele misji koalicyjnej z pułkownikiem Marquetem na czele. Pociąg z delegacją poprzedziły trzy samoloty nadlatujące od strony Poznania. Na dworcu generała i jego świtę witali dr Bronisław Świderski, burmistrz Dombek i sędzia Adam Ruszczyński.Generał Józef Dowbor – Muśnicki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił, że miasto i okolice przechodzą pod opiekę wojska polskiego.
17 stycznia 2024 roku tuż przed 18.00 na leszczyński Rynek wmaszerował Poczet sztandarowy ZST CKZiU wraz z innymi szkołami, orkiestrą wojskową z Żagania, pododdziałami 4 Pułku Przeciwlotniczego oraz 125 Batalionu WOT, które urządziły tam uroczystą zbiórkę z okazji 104 rocznicy powrotu Leszna do Macierzy.