Netykieta

Wszystko co chciał(a)byś wiedzieć o netykiecie, a nie wiesz, kogo zapytać

Co i dlaczego?

Netykieta to po prostu zasady dobrego zachowania w Internecie. Netykieta została stworzona przez samych internautów, aby ułatwić wszystkim bezpieczniejsze i przyjemniejsze korzystanie z Sieci. Netykieta obowiązuje wszystkich internautów, choć pewnie nie wszyscy słyszeli o jej istnieniu.

Za nieprzestrzeganie netykiety możesz zostać „zbanowany(a)” (otrzymać od administratora blokadę na dostęp do strony, czy forum) lub po prostu internetowa społeczność zacznie cię ignorować.

Jak przestrzegać netykiety ?

Przede wszystkim:
1.    Przemyśl swoje działania online – czy na pewno postępujesz właściwe?
2.    Nie działaj na czyjąś szkodę.
3.    Nie nadużywaj możliwości, jakie Ci daje Internet.
Z tych trzech głównych zasad wynikają reguły bardziej szczegółowe.

Dla poczty elektronicznej (e-mail) i list dyskusyjnych obowiązuje:
•    zakaz spamowania (wysyłania niechcianych informacji, reklam, itp.)
•    obowiązek zapoznania się z działem FAQ (Najczęściej Zadawane Pytania) grupy lub listy dyskusyjnej zanim się zaczniesz z niej korzystać,
•    zasada pisania wiadomości zgodnie z regułami obowiązującymi w danej grupie
•    zasada pisania jedynie na temat, którego dotyczy grupa lub lista dyskusyjna
•    nie używania bez potrzeby wielkich liter, gdyż oznaczają KRZYK

Dla komunikatorów i czatów obowiązuje:
•    zakaz floodowania (“bombardowania” informacjami o identycznej treści, wysyłanymi jedna po drugiej)
•    zasada zapoznania się z działem FAQ (Najczęściej Zadawanych Pytań) danego pokoju/kanału/czatu
•    zakaz nagabywania (upartego pisania) osób, które sobie tego nie życzą
•    zakaz wysyłania „łańcuszków szczęścia”
•    zasada wklejania emotikonek (tzw. buziek) tylko wtedy, gdy są potrzebne i pojedynczo (bez niepotrzebnego powtarzania)
•    zakaz używania wielkich liter bez potrzeby, gdyż oznaczają KRZYK
I najważniejsze, nie bądź trollem!

(opracowała klasa II TS)

Najnowsze informacje

pawel

Na poligonie…