Rajd pieszy szlakiem miejsc pamięci z okazji 95. rocznicy powstania wielkopolskiego i 94. rocznicy powrotu Leszna do macierzy

Miasto Leszno powróciło do Macierzy na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego. W dniu 17 stycznia 1920 r. wojska niemieckie opuściły Leszno.
Zaraz po tym wydarzeniu ludność polska rozpoczęła przygotowania do przyjęcia wojsk polskich.

Z okazji tych wydarzeń, a także 95. rocznicy powstania 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich, przemianowanego później na 55. Poznański Pułk Piechoty, dnia 17 stycznia 2014 r. na leszczyńskim rynku odbyła się manifestacja. Przed ratuszem zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, organizacji patriotycznych i pozarządowych, kombatanci, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta Leszna. Nie zabrakło także przedstawicieli służb mundurowych, w tym licznie zgromadzonych leszczyńskich żołnierzy z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

rajd_pieszy

W czasie uroczystości ku czci Powstańców Wielkopolskich oraz żołnierzy 55. Poznańskiego Pułku Piechoty odczytano Apel Pamięci zakończony salwą honorową i defiladą pododdziałów.

Niejako w tle uroczystości młodzież ze szkół leszczyńskich oraz z Osiecznej, Nietążkowa i Lipna uczestniczyła w rajdzie pieszym szlakiem miejsc pamięci związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Jednym z organizatorów rajdu poza Urzędem Miasta Leszna i Starostwa Powiatowego był Zespół Szkół Technicznych.

Celem rajdu w myśl hasła „uczyć – bawiąc” dla upamiętnienia 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 94. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży szkolnej w oparciu o regionalne tradycje oręża polskiego. Komandorem Rajdu był mjr rez. Jarosław ZIELONKA.

W rajdzie wzięło udział 18  siedmioosobowych drużyn, które miały wykazać się w 10 zadaniach, takich jak: strzelanie z broni pneumatycznej, rzut granatem, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, test sprawnościowy, test wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego i powrotu Leszna do Polski, odnalezienie grobu powstańca i zapalenie zniczy w kwaterze powstańczej, zlokalizowanie miejsc  Pamięci Narodowej i ulic z nazwami związanymi z Powstaniem Wielkopolskim, wykonanie proporca drużyny oraz opracowanie i wykonanie widokówki o treści związanej z Powstaniem Wielkopolskim i powrotem Leszna do Macierzy.

Oceny poziomu wykonania poszczególnych zadań dokonali: mjr rez. Krzysztof HANDKE, mjr rez. Dariusz PODSIADŁY i mjr rez. Jarosław ZIELONKA. Punkty kontrolne nadzorowali żołnierze z 4. Pułku Przeciwlotniczego.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich (Leszno), drugie z Zespołu Szkół Ekonomicznych (Leszno), a  trzecie Gimnazjum nr 8. W rajdzie uczestniczyła również, drużyna ZST z opiekunem Anią GLINKOWSKĄ, rozwiązali  wszystkie zadania niestety zajęli miejsce poza podium.

Skład drużyny naszej szkoły:

  • kapitan: Jędrzej Bartkowiak (3TM)
  • Wiktoria Wiśniewska, Marta Knop (1ESO)
  • Rafał Wenderski (1TI)
  • Janusz Przewoźny (2TI)
  • Mateusz Bartkowiak, Mateusz Nawrot, Szymon Pierschalski (2TS)
  • Wojciech Konieczek, Mikołaj Franek (3TF)