1TM w „Volkswagen Poznań”

21 listopada 2012 r. wybraliśmy się na wycieczkę, której głównym celem było zapoznanie się z parkiem maszynowym i procesem technologicznym montażu samochodów dostawczych w Poznańskiej Fabryce VW w Antoninku. Szczególnie zaciekawił nas sposób łączenia elementów nadwozia przy zastosowaniu sterowanych elektronicznie zgrzewarek oraz końcowa faza montażu tzw. „wesele”. Jest to w pełni zautomatyzowany montaż kompletnego nadwozia z podwoziem pojazdu. Ważne, by wszystko pasowało co do przysłowiowego milimetra. Ta faza to zapewnia.

8ff9651e700b2417e2d118e94cacd055Jako nieliczni mogliśmy uczestniczyć w zajęciach Akademii VW, gdzie szkoleni są nowoprzyjęci pracownicy i liderzy montażu. Ćwiczą tam również pracownicy, którzy chcą zdobyć kolejne stopnie kwalifikacji. Poprzez wykonanie różnych czasowych ćwiczeń można tam sprawdzić swój np. poziom percepcji ruchowej i zwinności rąk tak potrzebnych podczas czynności lakierniczych. Zwijanie i rozwijanie sznureczków, na których zawieszone były kilogramowe woreczki w czasie sześciu sekund lub zawijanie dziesięciu węzłów wokół sworzni umieszczonych na specjalnej ściance w czasie pięciu sekund to „była dla nas pestka”. Klasa I TM.

94a386d548efbf3e457ec3b5da9dfcf0