Zadbaj o kręgosłup!!!

Dbanie o kręgosłup nie wymaga wielu specjalnych zabiegów. Wystarczy co drugi dzień wykonać kilka prostych ćwiczeń. Za tę odrobinę uwagi kręgosłup będzie ci wdzięczny do końca życia.

Siedzisz godzinami przy komputerze, oglądasz telewizję na wpół leżąc w wygodnym fotelu albo śpisz na miękkim materacu. Dla ciebie to przyjemność i relaks, dla twojego kręgosłupa – tortury. Źle znosi również wszelkie przeciążenia, np. dźwiganie i chodzenie na wysokich obcasach. Na co dzień o nim nie pamiętasz, a on cierpliwie wszystko toleruje. Do czasu. Prędzej czy później przypomni o sobie, odzywając się piekącym, kłującym bólem pleców i skurczem mięśni. Na szczęście w prosty sposób możesz tego uniknąć! Proponujemy kilka prostych ćwiczeń na kręgosłup, które wzmocnią i rozluźnią mięśnie pleców.

Propozycja ćwiczeń wzmacniających

  1. Stań wyprostowana.

Na głowie połóż niezbyt ciężką książkę. Patrz przed siebie. Przez kilka minut spaceruj wyprostowana, starając się utrzymać książkę na głowie.

  1. Stań w lekkim rozkroku

Wyprostuj plecy, ręce spleć na pośladkach. Wykonaj skłon tak, by tułów i głowa były równoległe do podłogi. Ręce mocno unieś do góry, a łopatki ściągnij. Pogłębiaj skłon, a potem wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

  1. Usiądź na podłodze

Nogi ugnij w kolanach. Wyprostowane ręce oprzyj o podłogę, kierując palce dłoni ku stopom. Unieś powoli biodra tak, by uda wraz z tułowiem i głową tworzyły linię prostą, równoległą do podłogi. Napnij mięśnie brzucha i grzbietu. Wytrzymaj kilka sekund i opuść biodra. Wykonaj dwa razy po 10 powtórzeń.

  1. Połóż się na plecach. Rozstaw nogi ugięte w kolanach, ręce wyprostuj wzdłuż tułowia. Unieś powoli biodra, tak by uda wraz z tułowiem tworzyły linię prostą. Napnij pośladki i nie wypychaj bioder do przodu. Wytrzymaj kilka sekund. Zrób dwie serie po 10 powtórzeń.

 

Zrób to koniecznie

Podnosząc z ziemi nawet lekkie przedmioty, staraj się przykucnąć.

Podczas mycia wanny przyklęknij; gdy odkurzasz, używaj przedłużacza do szczotki. Noszenie ciężkich zakupów rozłóż na obie ręce.

Nie siedź długo w jednej pozycji, co pół godziny wstań, przeciągnij się i pospaceruj chwilę.

Nie zakładaj nogi na nogę

 

  1. Połóż się na brzuchu

Unieś w górę lewą nogę i prawą rękę, najwyżej jak możesz. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do leżenia. Następnie unieś prawą nogę i lewą rękę. Nie podnoś wysoko głowy. Powtórz ćwiczenie w 2 seriach po 10 razy.

  1. Połóż się na brzuchu

Ręce spleć na pośladkach, ściągnij łopatki. Unieś tułów, wytrzymaj kilka sekund i wróć do leżenia. Pamiętaj, by nie odchylać głowy do tyłu. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

  1. Zrób klęk podparty

Wykonaj tzw. koci grzbiet. Na przemian wyginaj kręgosłup do góry i do dołu. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

  1. Usiądź na krześle i rozstaw nogi

Powoli schylaj tułów, tak by znalazł się między nogami i chwyć od zewnątrz kostki stóp. Wytrzymaj w tej pozycji kilkadziesiąt sekund.

  1. Połóż się na plecach

Zegnij nogi, chwyć je pod kolanami i przyciągnij do klatki piersiowej. Wytrzymaj kilkadziesiąt sekund.(poradnik zdrowie.pl)