Z wizytą w Helmond

W ramach współpracy Leszna z miastami Deurne (Koło przyjaciół Leszno-Deurne) w Holandii oraz Mountlucon we Francji delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w trójstronnym spotkaniu. Głównym celem wizyty było omówienie warunków nawiązania współpracy z technicznymi szkołami w Helmond w Holandii oraz Paul Constans we Francji. Niewątpliwie najciekawszym punktem spotkania było zapoznanie się ze szkołą techniczną ROC ter AA w Helmond, gdzie ponad 3000 uczniów zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu mechatroniki, elektroniki, elektryki oraz informatyki.  Kolejnym ciekawym wydarzeniem były wizyty w dwóch zakładach, które ściśle współpracują ze szkołą przyjmując uczniów na praktyki zawodowe. Pierwszy, firma AAE Mechatronic Solutions produkuje różnorodne maszyny na indywidualne zamówienie (np. robot montujący zabawki Lego i system tworzenia nadruków na strzykawkach) Większość podzespołów jest produkowanych na miejscu – począwszy od obróbki na tokarkach CNC  (jedna kosztuje 500tys. euro!), poprzez drukarkę 3D drukującą metalowe części, a skończywszy na ultra-precyzyjnym laserze tnącym). Oczywiście AAE tworzy również oprogramowanie do swoich urządzeń. Druga firma to GEA  – ma oddziały na całym świecie, a zajmuje się wytwarzaniem maszyn do przetwarzania żywności (od surowego produktu do gotowych np. „nuggetsów”). Największa z nich o nazwie „CookStar” ma wymiary naczepy do ciężarówki. Zapraszamy do fotorelacji poniżej (nie ma w niej niestety zdjęć z firm – ze względu na tajny charakter produkcji).