XIV Międzynarodowa Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży w Pływaniu

W dniu 29 października 2015 r na Środowiskowej Pływalni Edukacyjnej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Lesznie odbyła się XIV Międzynarodowa Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży w Pływaniu. Honorowym patronatem imprezy był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak, Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. dr hab. inż. Maciej Pitrzak.

Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym już od wielu lat organizuje zawody pływackie osób niepełnosprawnych. W zawodach uczestniczą Uczniowskie Kluby Sportowe (UKS), Integracyjne Kluby Sportowe (IKS) oraz Sekcje Olimpiad Specjalnych (SOS). Na zawody przyjeżdżają również dzieci z zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech – Guben.

Woda jest idealnym środowiskiem dla rehabilitacji nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych oraz starszych. Dzięki swoim właściwościom pozwala stworzyć niezwykle efektywny program terapii, a w zależności od wyznaczonego celu można wykorzystywać różne metody, np. pływanie korekcyjne, trening medyczny czy też Aqua Fitness. Szczególnie efekty są obserwowane u osób ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, wadami postawy oraz zespołami genetycznymi.

Uczniowie naszej szkoły zajmowali się obsługą techniczną olimpiady. Praca za kulisami imprezy przez cały czas jej trwania była bardzo wytężona i nie było chwili na odpoczynek. Należało wprowadzać wszystkich zawodników, naliczać ich punktację, w końcu wyznaczać zwycięzców i drukować dyplomy. Dodatkowo jeden z uczniów uwiecznił całą paraolimpiadę na zdjęciach fotograficznych, które można obejrzeć poniżej.

Dzięki dobrej organizacji i pracy w grupie wszystkie przydzielone zadania udało się zrealizoawć w stu procentach. Po zakończonych zawodach prezes LSDN złożył szczególne podziękowania za idealnie zorganizowaną obsługę techniczną jak również nieocenioną pomoc uczniów, którzy wykazali się nie tylko dobrym przygotowaniem informatycznym, ale także błyskotliwością oraz elokwencją i sprytem.