Od taśmy światłoczułej do technologii 4K – warsztaty fotograficzne WAZA

Kolejna wspólna inicjatywa Filmoteki Szkolnej i Klubu Filmowego KADR to warsztaty fotograficzne, które odbyły się 18 lutego. Zaprosiliśmy na nie uczniów pięciu leszczyńskich szkół. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania i … możliwości.

Niełatwego zadania wyjawienia nam tajników pracy z aparatem cyfrowym i analogowym podjął się Pan Andrzej ZYGMANOWSKI – właściciel znanego w Lesznie Studia Fotograficznego WAZA. Tam też –w profesjonalnym studiu – warsztaty się odbyły. Za cierpliwość, bezpośredniość, przekazaną wiedzę, poczucie humoru i umiejętność wprowadzenia nas w świat fotografii serdecznie Panu Andrzejowi (oraz całej załodze WAZY) dziękujemy.

Przez dwie godziny poznawaliśmy takie zagadnienia jak:

  1. Praca z aparatem analogowym.
  2. Wywoływanie zdjęć w ciemni.
  3. Skrzynka bezcieniowa – co to takiego ?
  4. Makro fotografia. Zdjęcia z przystawką mieszkową (sfotografować oko kolegi nie było wcale łatwo!).
  5. Cyfrowy montaż nieliniowy.

Mieliśmy okazję popracować także nad fotografią portretową. Każdy był i fotografem, i osobą fotografowaną. Wykonanie poprawnego kompozycyjnie i technicznie portretu okazało się być niełatwym zajęciem, wymagającym sporej wiedzy i bagażu doświadczeń. Zadanie tym trudniejsze, że fotografowaliśmy także aparatem analogowym (ZENIT TTL). W czasach technologii cyfrowej zapomnieliśmy jak ważne – w wykonaniu poprawnego zdjęcia – są takie parametry jak wartość przysłony, czas naświetlania czy czułość filmu.

Niestety – upływający szybko czas nie pozwolił zapoznać się z możliwościami filmowania z powietrza za pomocą drona. Studio WAZA posiada profesjonalną platformę DJI INSPIRE 1 służącą do filmowania w jakości 4K . Następnym razem ? !

Należy wspomnieć, że kilka miesięcy temu dzięki uprzejmości Pana Andrzeja zobaczyliśmy naszą szkołę i okolice z „lotu ptaka” w najlepszej dostępnej obecnie jakości.

Mamy nadzieję, że nabyte w trakcie warsztatów umiejętności zaprocentują w trakcie pracy z aparatem w szkole.

Zapraszamy do GALERII oraz … Klubu Filmowego KADR !