Data Center Beyond.pl

W dniu 29 lutego 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych odwiedzili nową gigantyczną serwerownię w Poznaniu należącą do firmy Beyond.pl. Ten potężny obiekt należy do największych w Europie i na świecie, a koszt całej inwestycji wynosi dziesiątki milionów euro.

Mieliśmy wyjątkową szansę, że mogliśmy zobaczyć, jak funkcjonuje tak okazały obiekt, gdyż nie wszyscy mają taką możliwość.

Centrum danych, które jest wstanie pomieścić połowę dzisiejszego Facebooka, wykracza zdecydowanie poza ramy XXI wieku. Jest naszpikowane elektroniką, a same zabezpieczenia są na takim samym poziomie, jak w Pentagonie w USA – wydzielony teren fizyczny, wielostrefowa kontrola dostępu, biometryka, system CCTV i inne. Potężne klastry obliczeniowe i centra danych są wprawdzie sercem całego obiektu, ale do prawidłowego działania potrzebują równie potężnych
i wyrafinowanych technologii. Obiekt jest zasilany między innymi dwoma zupełnie niezależnymi liniami energetycznymi, a w przypadku globalnej awarii prądu, znajdują się tutaj agregaty prądotwórcze, które potrafią zasilać cały obiekt przez wiele godzin. Agregaty te spalają na godzinę ponad 600 litrów paliwa, które mieści się w potężnych zbiornikach, a dodatkowo może być uzupełniane podczas ciągłej pracy urządzeń.

Potężne klimatyzatory, systemy przeciwpożarowe, szczegółowy monitoring – to tylko niewielka garstka rzadko spotykanych nawet dzisiaj rozwiązań z dziedziny budownictwa, bezpieczeństwa oraz technologii IT. Centrum stanowi obecnie najbezpieczniejsze miejsce składowania oraz przetwarzania danych, a proces ich magazynowania i stosowanych do tego rozwiązań jest niezwykle imponujący.

W centrum będzie mogło pracować nawet 100 tysięcy serwerów jednocześnie i już w tej chwili są firmy korzystające z usług data center jak np. VW, Honda, PayU, Komputronik i wiele innych.

Nowa inwestycja do ponad 12000 m2 doskonałej technologicznie powierzchni, zaprojektowanej zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi, oferującej klientom możliwość wyboru standardów usług data center od tzw. Tier 1 do Tier/Rating 4 wg ANSI/TIE-942.

Organizatorami wycieczki byli nauczyciele: P.M.Dubiał oraz Sz.Biernat i P.Maślarz.

IMG_20160229_130758

05

04

03020100_300_100