SMOKERLYZER PRAWDĘ CI POWIE

Zapraszam do skorzystania z badania smokerlyzerem w poniedziałek 18.04.2016r. na dużej przerwie w holu przy świetlicy.

Każdy chętny uczeń będzie miał możliwość zmierzyć zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, (co pomaga określić stan uzależnienia od nikotyny). Tlenek węgla jest gazem zawartym w dymie tytoniowym. Uważa się go za podstawową przyczynę chorób serca u osób palących. Trzeba nabrać do płuc sporo powietrza i w odpowiednim momencie wdmuchiwać je do aparatu, który wcześniej jest oczywiście odpowiednio przygotowany i skalibrowany. Na urządzeniu znajduje się skala, która pokazuje, czy organizm jest dobrze dotleniony. Wynik w zasięgu koloru zielonego oznacza, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Barwa czerwona informuje natomiast o dużym niedotlenieniu organizmu spowodowanym paleniem papierosów. Jest to informacja istotna zarówno dla osób używających wyrobów tytoniowych, jak i tzw. „biernych palaczy”.