Szlakiem 55 Poznańskiego Pułku Piechoty

Dnia 20 września 2016 roku delegacja uczniów naszej szkoły wraz z żołnierzami 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego udała się na wyjazd szlakiem 55 PPP z września 1939roku.
Udaliśmy się w podróż do Sochaczewa, gdzie w miejscowym muzeum Bitwy nad Bzurą obejrzeliśmy film o walkach pod Sochaczewem w 1939 roku oraz zwiedziliśmy bogatą ekspozycję dotyczącą największej bitwy wojny obronnej, w której brał udział 55 PPP.
Następnie udaliśmy się do miejscowości Rybno, gdzie młodzież miejscowej szkoły przygotowała dla nas krótką prezentację o wydarzeniach sprzed 77 laty.
Wspólnie z uczniami szkoły w Rybnie udaliśmy się na cmentarz, na którym spoczywają żołnierze biorący udział w bitwie nad Bzurą, w tym żołnierze 55 PPP. Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zdarzenia z 16 września 1939r., czyli zabicie żołnierzy 55 PPP w punkcie opatrunkowym w Jasieńcu przez żołnierzy Wermachtu. Na grobach żołnierzy zawiesiliśmy wstążki (przygotowane przez emerytowanego nauczyciela pana Tadeusza Mizuro ) w barwach Polski i Leszna oraz zapaliliśmy znicze. Następnie z grobu jednego z żołnierzy 55 PPP ppor. Roman Walkiewicz w asyście ucznia naszej szkoły Oliviera Jabłońskiego pobrał ziemię, która w przyszłości zostanie złożona pod pomnikiem żołnierzy 55 PPP.