EKSPOZYCJA – KOMPOZYCJA, czyli …

„Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie,
nikt by nie zobaczył”
Robert Bresson

Na korytarzach i dziedzińcu szkoły w pewien słoneczny poniedziałek dostrzec można było dziwne postaci (płci obojga) biegające z obłędem w oczach i kurczowo trzymające aparaty fotograficzne. Osobnicy ci fotografowali wszystko i wszystkich, starając się „zatrzymać w kadrze” promienie jesiennego słońca, brązową ławkę stojącą na dziedzińcu szkoły, dziwne miny naszych uczniów, resztki zieleni na drzewach czy rdzewiejący stelaż do gry w koszykówkę. Po co ? Właśnie po to, aby nauczyć się fotografii.

W Pracowni Filmoteki Szkolnej odbyły się kolejne warsztaty pt. „Ekspozycja – kompozycja” skierowane do uczniów leszczyńskich szkół. Pani Justyna Sulejewska, pracownik Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu wprowadzała nas w tajniki fotografii.

„Przecież to nic trudnego: włączam aparat, kieruję na obiekt, naciskam spust migawki i …już jest fotka!” – tak myśli wielu z nas. Przy obecnym stanie techniki pozornie to bardzo proste. W praktyce okazało się, że jednak nie. Oprócz aspektów technicznych, takich jak balans bieli, wartość ISO, przesłona, szybkość migawki ( których używania trzeba się po prostu co ?? – tak, tak – NAUCZYĆ ! ) ważna jest również m.in. kompozycja kadru oraz sposób patrzenia przez wizjer. Zdjęcie powinno „opowiadać” jakąś historię. I tego uczyła nas prowadząca warsztaty. „Złoty podział”, perspektywa żabia i ptasia, B&W czy kolor, mocne punkty zdjęcia,… te i inne zagadnienia poznaliśmy najpierw teoretycznie, a następnie próbowaliśmy je zastosować w naszych ćwiczeniach.

Wszystkich chętnych pragnących poznać tajniki fotografii, zapraszamy do Szkolnego Klubu Filmowego „KADR” !

A my ? My, uzbrojeni w nowe umiejętności, mamy nadzieję robić coraz lepsze zdjęcia !