Wizyta w MPEC w Lesznie
W dniu 5 grudnia 2016r dzięki uprzejmości prezesa Krzysztofa Majchrzaka uczniowie klas 3 i 4 technikum elektrycznego mieli okazję zobaczyć duży leszczyński zakład pracy: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Celem wizyty było zapoznanie z systemem ciepłowniczym polegającym na produkcji energii cieplnej i elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji ze spalania gazu ziemnego.
16 cylindrowy silnik Rolls-Royce zasilany wysokosprężonym gazem napędza generator prądotwórczy o mocy 7MW wytwarza w okresie letnim energię elektryczną i jednocześnie służy do podgrzewania wody na potrzeby  c. w. u. (ciepłą wodę użytkową). Charakterystyczne dla urządzenia jest to, że posiada bardzo wysoką sprawność rzędu 80-90%. Dzięki temu, że odbywa się aktualnie okres konserwacji umożliwiono uczniom zobaczenie całego urządzenia z bliska.  Zainteresowanie wywołała zarówno część elektryczna jak i ta samochodowa …
Zwiedzanie Zakładu kontynuowano na GSZ (Główny System Zasilania) – rozdzielnice i szyny SN (średniego napięcia) oraz w pracującej ciepłowni: części kotłowej (aktualnie pracujące 2 kotły), pompowej, dystrybucji i nadzoru oraz odpadowej. Szczególną uwagę poświęcono w leszczyńskim MPEC,  ochronie środowiska, stosując specjalny system oczyszczania spalin, z daleka widoczny w pejzażu Leszna.
Uczniowie zdobyli informację dotyczące wielu dziedzin przemysłu: elektrycznej, automatyki, hydrauliki, procesów i technologii chemicznych oraz ochrony środowiska.