Wycieczka

W dniach 20-22.04.2017r. klasa 2 TEL odbyła pierwszą podróż klasową poza granicę regionu. W dniu 20 kwietnia w ramach udoskonalania wiedzy zawodowej uczniowie technikum elektrycznego i elektronicznego poznawali tajemnice związane z produkcją kabli elektrycznych miedzianych i telekomunikacyjnych światłowodowych. Mogli przekonać się do czego w produkcji kabli wykorzystywane są szczury…

Dzień 21.04 uczniowie przeżyli w powadze i skupieniu, ponieważ podczas 4 godzinnej lekcji historycznej zwiedzali obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Można było dowiedzieć się dlaczego tak istotne dla przeżycia w obozie było Scheisskomando oraz to, że był człowiek, który przyjechał tam z Tarnowa w pierwszym transporcie i wyszedł z obozu po wyzwoleniu przez Sowietów…

Nadszedł dzień trzeci 22.04 i jak zwykle w Krakowie kilka kropel deszczu musiało spaść… Nie zraziło to jednak uczestników wycieczki i po ostrej pobudce pomaszerowali zwiedzać wspólnie z Panią przewodniczką synagogę w dzielnicy żydowskiej Kazimierz. Następnie wizyta na Wawelu, w kościele Franciszkanów, spacer po rynku krakowskim, zwiedzanie Bazyliki Mariackiej i na koniec hejnał z wieży Mariackiej zakłócony przez lokalną imprezę młodzieżową. Pani Aneta (przewodniczka turystyczna) opowiedziała uczniom wiele anegdot z życia Krakowa m.in. co to znaczy „koszerny” i „bocian”, dlaczego Jan Długosz nie lubił królowej Jadwigi, ile żon miał Jagiełło, ile jest kościołów w Krakowie, co wspólnego z Krakowem mają orzechy włoskie, kto malował kościół Franciszkanów i dlaczego jedno okno w Krakowie nazywane jest papieskim oraz kto odsłania i zasłania ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej i ile Wit Stwosz zarobił na wykonaniu ołtarza ;-)…

Jak widać z krótkiego streszczenia uczniowie bardzo pożytecznie i efektywnie spędzili czas co zostało udokumentowane na kilku fotografiach.