AKCJA KRWIODAWSTWA W „KONIORZE” 13.06.2018

W środę 13 czerwca 2018 roku w naszej szkole (ZSTCKZiU w Lesznie) (Koniorze) odbyła się Akcja Honorowego Oddawania Krwi zorganizowana przez Szkolny Klub Krwiodawców „Wampirek”.
Na uwagę zasługuje fakt że w dniu dzisiejszym krew oddawało 18 nowych krwiodawców którzy niedawno ukończyli 18 lat (uczniowie klas drugich) którzy godnie zastąpili uczniów z klas maturalnych a dwie osoby dołączyły do potencjalnych dawców szpiku kostnego.
To czwarta akcja krwiodawstwa w tym roku szkolnym (poprzednie akcje odbyły się 2.10.2017, 22.01.2018, 9.04.2018)
W dniu dzisiejszym ten życiodajny płyn i nie dający się niczym zastąpić lek ratujący życie oddało 44 uczniów i pracowników szkoły. Dzisiaj zebrano 20 litrów krwi a w całym roku szkolnym 2017/18 ponad 110 litrów.
Następna akcja odbędzie się pod koniec września lub na początku października .
Klub krwiodawców „Wampirek” w leszczyńskim Koniorze istnieje 14 lat.
Krew oddajemy regularnie: trzy, cztery razy w ciągu roku szkolnego. Rocznie jest to około 100 litrów.
Od momentu powstania Klubu Krwiodawców uczniowie honorowo oddali ponad 1300 litrów krwi.
Uczniowie w „Koniorze” nie tylko oddają krew.
Już ponad 90 uczniów i absolwentów zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego (dzisiaj do tej grupy dołączyło 2 uczniów )
Dawcą szpiku kostnego może zostać każdy, kto ukończył 18 a nie przekroczył 50 rok życia. Z grona potencjalnych dawców wykluczeni są chorzy na: HIV, zapalenie wątroby, cukrzyca czy choroby serca.
Zarejestrowana jako dawca osoba, czeka aż wśród potrzebujących znajdzie się osoba, która ma takie same cechy tkankowe. Wówczas uruchamia się całą procedurę ostatecznej kwalifikacji dawcy i pobraniu materiału do przeszczepu.
Dzięki temu zabiegowi, w Polsce, co roku ratuje się życie ponad 200 chorym na białaczkę.

Opiekun Koła Krwiodawców „Wampirek”
Rafał Becela