Wycieczka do Drezna

W dniu 7 grudnia  grupa młodzieży z klas I TS, I TMI, IV TM2 oraz II TI1 pojechała na wycieczkę do Drezna, jednego z najpiękniejszych miast Saksonii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po zabytkowej starówce(Altstadt). Ponieważ prawie wszystkie odrestaurowane zabytki Drezna znajdują się w obrębie starego miasta ”Altstadt ”, mogliśmy natknąć się niemal na każdym kroku na  pomnik historii. Największe wrażenie zrobił na nas jednak zespół pałacowy Zwinger, nazywany także perełką Drezna. Ten majestatyczny kompleks został wzniesiony na życzenie króla Polski Augusta II Mocnego. W słynnej Galerii Malarstwa Dawnych Mistrzów podziwialiśmy dzieła znanych artystów, takich jak: Dürer, Rubens, Rembradt czy Canaletto. Mogliśmy zobaczyć też najcenniejsze dzieło Rafaela Santi : „Madonna Sykstyńska”. Następnym punktem programu był spacer Tarasami Bruhla, Kościół Najświętszej Marii Panny oraz Muzeum Porcelany ze zbiorami chińskiej oraz miśnieńskiej porcelany.

Wycieczkę zakończyliśmy wizytą na” Weihnachtsmarkcie” czyli jarmarku bożonarodzeniowym. Drezdeński Striezelmarkt to najstarszy ( w tym roku odbywał się po raz 584)  i jednocześnie jeden z największych jarmarków w Niemczech. Mieliśmy okazję skosztować  miejscowych specjałów, takich jak grillowanych kiełbasek, pierników, strucli, pieczonych jabłek i kasztanów. Spacerując po pięknie przystrojonym  i pachnącym jarmarku ciężko nam było wracać do domu.

Opiekunami młodzieży byli: K.Kolan, K.Szczepański oraz A.Brzyska.