Szkolenie psa poszukiwawczego

Dnia 29 października 2019 roku w projekcie współfinansowanym przez miasto Leszno a prowadzonym przez dwóch Panów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie – Mateusza Bobera i Patryka Waszyka, wzięła udział klasa 3 TM wraz z wychowawcą Mariuszem Rakowiczem.

Projekt „Szkolenie psa poszukiwawczego” ma na celu wyszkolenie psów do zadań poszukiwawczych zarówno ludzi – tych żywych jak i martwych oraz wszelkiego rodzaju narkotyków.

 Panowie z OSP Leszno – wielcy pasjonaci psów, pokazali, jak szkoli się takie psy poszukiwawcze i w jaki sposób ich grupa pracuje.

Dodajmy, że jest to dopiero początkowa faza tworzenia takiej formacji szkoleniowej w Lesznie i wszyscy chętni, którzy chcieliby się w to włączyć, mogą zgłosić się do OSP Leszno.

W pokazie udział wzięły 4 psy – dwa dorosłe i dwa szczeniaki (dorosłe: Nikita i Teddy oraz szczeniaki: Maja i Mela).

Z informacji przekazanych przez treserów wynika, że każdy pies nadaje się do takich zadań, choć są na pewno rasy preferowane takie jak: labrador, owczarek belgijski, owczarek holenderski czy mieszanki owczarków – niemieckich z belgijskimi czy holenderskimi.

Młodzież żywo interesowała się tresurą takich psów, choć jednak najwięcej pytań stawiała w kontekście wychowania i tresury swoich domowych pupili.

Udział w tym projekcie był niewątpliwie bardzo przydatny i poszerzył wiedzę młodzieży na temat jak tresować i postępować z psami.