PRZYGOTOWANIA DO MATURY W RADIOWEJ CZWÓRCE

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami, więc Czwórka jak co roku wyciąga pomocną dłoń do maturzystów. W najbliższych tygodniach na uczniów czekają audycje, które pozwolą im lepiej przygotować się do egzaminów oraz zredukować stres z nimi związany. Na stronie czworka.online maturzyści znajdą materiały powtórkowe z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, język polski, angielski, niemiecki czy historia sztuki.

W poniedziałki o 11.40 w audycji „Stacja Kultura” poetycki cykl Oliwii Krettek „Czy wie(r)sz, że?”. Autorka odkrywa w nim nieznane fakty z życia Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza, uczy na nowo interpretować ich utwory, a także sprawdza ich ślady w ówczesnym świecie, np. w muzyce czy sztuce filmowej. Od 19 kwietnia o godz. 10.40 radiopowieść „Zbrodnia i kara”. Fragmentów jednego z najsłynniejszych dzieł Fiodora Dostojewskiego, należącego jednocześnie do zbioru lektur, będzie można wysłuchać od poniedziałku do piątku.

To nie jedyne nawiązania do matury z języka polskiego w Czwórce. Do 4 maja w każdy wtorek o godz. 11.40 Kinga Michalska w swoim cyklu książkowym omówi sylwetki i twórczość laureatów Literackiej Nagrody Nobla oraz przytoczy najważniejsze publikacje, ścieżki kariery i aktualne plany wydawnicze autorów docenionych przez Akademię Szwedzką w XXI wieku. W paśmie „W to mi graj” 17 kwietnia o godz. 12.00 powtórki lektur znajdujące się w zasobach teatru telewizji. Z kolei 24 kwietnia ludzie teatru będą wspominali swoją maturę. Które przedmioty zdawali? Jakie tematy im się trafiły? Może mieli jakieś przygody? Komuś się wypisał długopis, a ktoś ledwo zdążył na maturę ustną?

W majowe środy o godz. 11.30 Aleksandra Opala w cyklu „Kultura Natury” przybliży maturzystom publikacje, techniki, audiobooki, instalacje i ścieżki dźwiękowe, które pomogą się zrelaksować w lesie, zgodnie z coraz popularniejszym trendem lasoterapii. W czwórkowej „Strefie Relaksu 2.0” w każdy czwartek aż do 6 czerwca najlepsze i niecodzienne sposoby na relaks, rekreację oraz pomoc w radzeniu sobie z maturalnym stresem. W audycji „TOP – Trochę Optymizmu Popołudniem” w ramach serwisu muzycznego specjalna playlista do nauki dla maturzystów oraz przegląd gier pomagających się zrelaksować oraz mogących przynieść korzyści naukowe.

Czwórka Polskie Radio dostępna jest w Internecie na czworka.online, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.

***

Polskie Radio, jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikację i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata, udostępnia serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.