82 ROCZNICA AGRESJI ZSRR na POLSKĘ

W samo południe, Poczet Sztandarowy ZST CKZiU oraz klasa 3E uczestniczyły  w odsłonięciu mural upamiętniającego czterech dowódców 55 Pułku Piechoty i 17 Pułku Ułanów.

 Bohaterami malowidła są generał Józef Rudolf Kustroń, pułkownik Ignacy Marian Kowalczewski, pułkownik Władysław Wiecierzyński oraz generał Stefan „Grot” Rowecki. Mural na bloku przy ul. 17 Stycznia wykonał Arkadiusz Andrejkow.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od spotkania przy ul. Ofiar Katynia, gdzie głos zabrał wiceprezydent Leszna Adam Mytych. Do agresji sowieckiej na terytorium Rzeczpospolitej doszło w momencie gdy broniła się Warszawa i Lwów, a także trwała Bitwa nad Bzurą i bronił się Półwysep Helski. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

 O godz. 14.00 w kościele św. Kazimierza rozpoczęła się msza święta, po której zaplanowano uroczystość przy Tablicy Sybiraków i Pomnika Matki Sybiraczki.

Przypominamy, że 17 września obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka.