Łączy nas pamięć

Miniony tydzień upłynął na lekcjach historii pod znakiem #AkcjiŻonkile, która jest prowadzona od dziesięciu lat w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i zakończyło się wysadzeniem przez Niemców Wielkiej Synagogi w dniu 16 maja.

W czasie lekcji mieliśmy okazję obejrzeć film „Muranów. Dzielnica Północna”, dzięki któremu poznaliśmy relacje polsko-żydowskie od XVIII wieku do czasów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojny i okupacji.

Dlaczego #AkcjaŻonkile?

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, co roku otrzymywał żółte kwiaty od anonimowej osoby. Edelman był strażnikiem pamięci o powstaniu. W kolejne rocznice przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd towarzyszom broni i złożyć kwiaty. Często były to właśnie żonkile.