3 MAJA

Oficjalnie ustanowione po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1919 roku na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. „Wskrzeszone” na powrót w 1990 roku. Warto zaznaczyć, że od 2007 roku jest to również święto narodowe Litwy.

Na pamiątkę 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lesznie odbyły się obchody tego święta. Msza św. została odprawiona w bazylice mniejszej świętego Mikołaja. Stamtąd uczestnicy nabożeństwa przeszli ulicami miasta w asyście Orkiestry Dętej Miasta Leszna, kompanii honorowej 4 Pułku Przeciwlotniczego i pocztów sztandarowych pod pomnik Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości. Po 11.00 rozpoczęła się tam manifestacja patriotyczna. Kolejnym elementem ceremonii był Apel Pamięci z salwą honorową, po którym z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12. Delegacje samorządów, instytucji i stowarzyszeń tradycyjnie też złożyły kwiaty pod pomnikiem.