Jesień, bunkry, drezyna i nietoperze …

20 października klasa pierwsza Technikum Samochodowego  zorganizowała pierwszą klasową wycieczkę. Pojechaliśmy zwiedzić Międzyrzecki Rejon  Umocniony  (MRU) w miejscowości Pniewo, niedaleko Świebodzina.  Bunkry (wybudowane przez Niemców w latach 30-tych ubiegłego wieku) robią ogromne wrażenie, a zobaczyliśmy jedynie niewielki ich odcinek . Zadaniem tych umocnień  była ochrona Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze wschodu. Cały kompleks ma 35 kilometrów (!) długości i schowany jest  30 metrów pod ziemią ! Dzięki Panu Przewodnikowi poznaliśmy jego fascynującą historię.

Wypatrywaliśmy także nietoperzy, które tu zimują. Jest ich kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego część bunkrów to ich królestwo (niedostępne dla turystów).

Prowadzenie ręcznie napędzanej drezyny kilkadziesiąt metrów pod ziemią to kolejna atrakcja . Po wyjściu z podziemi  mieliśmy przyjemność przejażdżki wojskowym transporterem opancerzonym BTR-152 prowadzonym przez szalonego kierowcę. Wrażenie duże.

Pogoda nas nie rozpieszczała, ale pyszne (samodzielnie przyrządzone)  kiełbaski z grilla wynagrodziły nam jesienną pogodę. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy czołgu T-34 (takiego, jakim jeździła załoga „Rudego” w filmie „Czterej pancerni i pies”).

Mamy nadzieję, że ciąg dalszy naszych klasowych wypraw nastąpi wiosną…