Rok Bohaterów – splatane losy Polaków i Żydów

Klasa 5E wraz z wychowawcom panią Danutą Stępniewską wzięła udział w dniu 13.11.2023r. w konferencji popularnonaukowej w Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie, poświęconej tematowi Rok Bohaterów – splątane losy Polaków i Żydów.

Spotkanie miało szczególny wymiar. Pani z Muzeum Okręgowego w Lesznie wprowadziła nas w krąg kultury żydowskiej. Następnie obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy prezentacje omawiane przez uczniów ZSE na temat Holocaustu, na temat postaci Janusza Korczaka, Marka Edelmana, Ireny Sendlerowej oraz na temat rodziny Ulmów. Obejrzeliśmy również krótki film na temat: relacje świadków historii wspominających getto.

Wyjście to stanowiło cenną lekcję historii i przybliżyło nam kulturę żytowską, podnosząc przy okazji naszą świadomość i empatię.