Wycieczka klasy 3 TI

12 kwietnia 2024 roku klasa 3 TI pod opieką wychowawcy klasy Pana Mariusza Rakowicza oraz Pani psycholog Wiolety Wysocińskiej uczestniczyli w wycieczce do „Niewidzialnego Świata”.

Tu osoby pełnosprawne mogą dowiedzieć się, jak przestrzeń wokół odbierają osoby z dysfunkcjami wzroku. Bardzo ciekawym elementem tej wystawy jest możliwość samodzielnego wykonywania codziennych czynności w całkowitych ciemnościach.

Młodzież z przewodnikiem – osobą niewidomą poruszali się w całkowitych ciemnościach po kuchni, łazience, salonie czy garażu, a także byli w sklepie oraz na przystanku autobusowym.

Właścicielka tego miejsca Pani Monika Hyżyk przybliżała młodzieży problemy osób niewidzących w życiu codziennym. W jaki sposób oni funkcjonują, jak rozróżniają kolory, banknoty, porę dnia itp.

Okazuje się, że niepełnosprawni z dysfunkcją wzroku całkiem dobrze radzą sobie w życiu i starają się nie załamywać i korzystać ze wszystkich rodzajów życia społecznego takich jak sport, kultura czy rozrywka. Dużym wsparciem dla tych osób są psy przewodnicy.

Była to naprawdę dobra lekcja życia dla uczniów, dająca im większe zrozumienie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Po takich zajęciach będą zapewne umieli bardziej pomóc takim osobom, bo jednak jest jeszcze wiele dziedzin życia codziennego w którym musimy takim osobom pomagać.

Wszystkim uczniom naszej szkoły szczerze polecamy odwiedzić to wyjątkowe miejsce.