W weekend 27-28 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie obyła się konferencja naukowa „Kosmos w Szkole” realizowana w ramach projektu ESERO
ESERO jest projektem edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), współfinansowanym przez ESA oraz partnerów krajowych działających w obszarze edukacji oraz technologii kosmicznych. Polskim partnerem programu ESERO jest Centrum Nauki Kopernik. Celem projektu jest inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią.
W konferencji tej czynny udział wzięło dwóch naszych nauczycieli fizyki: Barbara Dopiera i Rafał Becela
„Braliśmy udział w wykładach i warsztatach – nie ukrywamy ze najciekawsze były warsztaty z interpretacji zdjęć satelitarnych wykonywanych przez satelity w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego.
Bardzo ciekawe było też konstruowanie izolacji termicznej i sprawdzanie jej skuteczności w praktyce (musiała przez 5 minut ochronić podgrzewane palnikiem gazowym jajko na tyle skutecznie by białko się nie ścięło).
Nawiązaliśmy znajomości i kontakty ze „zwariowanymi nauczycielami i pracownikami naukowymi” z całej Polski (Zielona Góra, Wrocław, Szczecin, Lublin, Poznań). Nie ukrywając sami również chyba zaliczamy się do takich „ wariatów”. Ale gdyby nie wariaci w pozytywnym tego słowa znaczeniu, dla których nie ma granic to Świat by się nie rozwijał.
Dzięki projektowi Ariss uczniowie mogą się połączyć na falach ultrakrótkich z astronautami na stacji międzynarodowej ISS oraz wykonać własne zdjęcia z kosmosu – po kilku dniach zostaną przysłane na maila.
Super sprawą jest mobilne planetarium. Podróżuje ono Naukobusem po Polsce. Jest wspaniale wyposażone. Może być rozłożone a dokładnie „nadmuchane” w sali gimnastycznej.
Czynimy kroki by to mobilne planetarium dotarło do naszej szkoły jak najszybciej.