Dobre maniery – impreza

Zapraszanie

  1. Zapraszaj gości z przynajmniej 2 tygodniowym wyprzedzeniem, tak by mieli czas na zorganizowanie sobie wolnego czasu.
  2. Ustal wcześniej, ile osób chcesz zaprosić. Liczba ta nie powinna być zbyt mała, aby nie było ponurej atmosfery, ani zbyt duża. Uwzględnij optymalną liczbę osób, która zmieści się w mieszkaniu, na Sali.
  3. Dobrze przemyśl, kogo zapraszasz. Unikaj sytuacji zapraszania osób, które się nie lubią.
  4. Wiek też jest ważny! Staruszek źle poczuje się wśród samej młodzieży i odwrotnie.
  5. Zróżnicowanie płci. Unikaj sytuacji, gdy w towarzystwie dużą przewagę ma jedna płeć. Organizuj albo mieszane imprezy, albo jednolite pod względem płci.
  6. Wykorzystaj odpowiedni środek zapraszania. Zależy on od typu imprezy. Możesz użyć pisemnego zaproszenia, elektronicznego lub po prostu zaprosić kogoś twarzą w twarz.
  7. Zwróć uwagę na to, czy osoba, którą zapraszasz ma partnera. Jeśli tak jest, wypada zaprosić ją z osobą towarzyszącą.

 

 

Przedstawianie sobie osób

Kogo przedstawić najpierw?
1. Osobę mniej ważną tej, która ma wyższy od niej stopień (uczennicę – nauczycielce, magistra – doktorantowi)
2. Osobę młodszą, starszej
3. Kobietę – mężczyźnie
4. W przypadku gdy osoby są tej samej płci i podobnym statusie społecznym, przedstawiamy najpierw osobę, która jest nam bliższa (narzeczonego – koledze, siostrę – bratowej)
UWAGA! Wyjątkiem jest mama, której zawsze przedstawiamy innych, niezależnie od ich płci, wieku, czy statusu.
Ręka. Podawać, czy nie podawać?
Podawanie ręki jest częścią naszej kultury (tak jak pokłony w Japonii) i wiąże się bezpośrednio z ceremonią poznawania nowych osób. Rękę zawsze podaje osoba starsza, w związku z czym należy poczekać, aż to ona wyciągnie dłoń. Należy unikać sytuacji w których osoba nowo poznana wyciąga rękę, a my to ignorujemy.

Podstawowe zasady

  1. Jeżeli znajdujemy się w sytuacji nieoficjalnej i przedstawiamy sobie osoby o podobnym wieku i tej samej płci, możemy użyć zwrotu „Poznajcie się Panowie/Panie”
  2. Gdy znajdujemy się w towarzystwie i dołącza do nas osoba nieznana reszcie, używamy zwrotu „Poznajcie Marię/Pawła/Marcina”

 

Taniec

  1. Nie tańczy się z papierosem i zawsze przed tańcem zapina się marynarkę na odpowiednie guziki.
    2. W tańcu prowadzi zawsze mężczyzna.
    3. Tańcząc należy brać pod uwagę ilość miejsca na parkiecie, tak by nikogo nie potrącić.
    4. Nie należy wymagać od partnera zbyt skomplikowanych kroków, chyba ze jesteśmy pewni, że je zna.
    5. Mężczyzna nie powinien zbytnio spoufalać się podczas tańca. Zawsze trzeba zachować odpowiedni dystans. Jeśli mężczyzna się zbytnio spoufala kobieta powinna mu zwrócić uwagę, a gdy to nie pomaga, kobieta prosi go o odprowadzenie na miejsce.
    6. We wszystkich innych wypadkach niż ten wymieniony wyżej, nie przerywamy tańca przed końcem. Mężczyzna nie może w żadnym wypadku zostawić kobiety samej na parkiecie.
    7.Kobieta nigdy nie zabiera torebki do tańca.
    8. Podczas tańca prowadzimy rozmowę typu „small talk” . Na koniec powinniśmy pochwalić partnera za umiejętności taneczne, a mężczyzna powinien podziękować partnerce za taniec.

(Opracowała klasa II TM)

Najnowsze informacje

Uczniowie
Paweł Maślarz

Odwiedziny

Dziś w naszej szkole mieliśmy wyjątkowych gości- dzieci z przedszkola im. Przyjaciół Misia Uszatka, którzy z wielkim zaciekawieniem poznawali tajniki różnych zawodów. W pracowni mechaników maluchy oglądały podnośniki,

WIęcej »
Uczniowie
Paweł Maślarz

NOC ZAWODOWCÓW

W dniu 4 października nasza szkoła wzięła udział w organizowanej przez Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego „Nocy Zawodowców”. Impreza  była zwieńczeniem trwającego od

WIęcej »